About Us

Board of Directors

  • Dennis P. Ogden, President
  • Sarabeth Anderson, President-Elect
  • Bill Bemis, Treasurer
  • Lisa Coulson, Secretary
  • Emily Abbas
  • Susan L. Davis
  • Angela Gallagher
  • Kevin McCarthy
  • Anna Nalean
  • Anthony Ranallo
  • Steve Schaaf
  • Gary Scherer
  • Christy Smith
  • Jeff Spence
  • Mark Toebben
  • Kevin Waetke
  • Linda Westergaard

Advisory Council

  • Pamela Bass-Bookey
  • Jon Batesole
  • Joanne Brown
  • Judy McCoy Davis
  • Allison Engel
  • Suzanne Engman
  • Tom Goldman
  • Peter Hedges
  • Donn Hutchins
  • Donald H. Kagin, Ph. D.
  • Cloris Leachman
  • Gerard Neugent
  • Mary Urban
  • Bob Veenstra
  • Sandra Windsor

Professional Staff

Administration

Production

The Playhouse receives funding support from:

Iowa Arts Council

 

National Endowment of the Arts

Playhouse partners include:

American Association of Community Theatre

Central Iowa Tourism

Catch Des Moines

 

 

 

 

Roosevelt Cultural District

 

 

Playhouse History

The Des Moines Community Playhouse was founded in 1919 by members of the Iowa Press and Authors Club. Although the Little Theatre Movement was causing similar enterprises to spring up across the country, the Playhouse is unique in that it has operated continuously, under various names and in various homes, since its founding. With more than 90 years of uninterrupted service, the Playhouse is among the six oldest continuously-operating community theatres in the U.S. It is also the second largest community theatre in the U.S.

The Playhouse's mission is to partner with volunteers to create and deliver extraordinary theatre and education programs for communities in Central Iowa through high-quality entertainment with special emphasis on issues of social significance; programs which allow for the development of individual self-expression and self-esteem; and programs which identify and encourage individuals to pursue professional theatre development. Some tidbits from the Playhouse history:

  • The first paid director of The Little Theatre (the Playhouse's original name) was a woman: Josephine Hunter Ray. And the first full-time director was also a woman: Pearl Bennet Broxam in 1927.
  • The theatre's first permanent building was a remodeled Congregational church on 35th Street near Grand Avenue. The Belle Kendall Playhouse (The Little Theatre's new name) was made possible by a gift from former Iowa governor Nathan Kendall in memory of his wife.
  • During the depths of the Depression, The Kendall's membership dropped from 1,200 to 300. Volunteers worked in a cold box office — the building was heated only during performances — and they had to wear coats and boots, and carry thermoses of coffee to keep warm.
  • The years during World War II brought challenges such as oil shortages, a major fire, and a scarcity of male actors and backstage volunteers. Nonetheless, season memberships rose to 3,000.
  • A new era for the Des Moines Community Playhouse (a name change) began in 1953 with a move to the Roosevelt ( movie ) Theatre on 42nd Street. Membership reached an all-time high of 6,000 in 1956 and two new staff positions were added; technical director and children's theatre director.
  • The Playhouse achieved international recognition in the 1980s and 1990s with its cultural exchange production, Peace Child, and its host status for the first-ever International Community Theatre Festival.
  • The Playhouse remains one of the largest subscription performing arts organization in Iowa with 3,500 members. More than 55,000 people attend an average of 12 productions each season, produced by a professional staff of 10 plus more than 1,400 volunteers. The Playhouse education department serves more than 30,000 people annually and consists of a year-round program of classes and camps.

Many of the Playhouse's students and volunteers have successfully pursued careers in theatre, film and television. While few may be household names, Playhouse alum include Academy and Emmy Award winning actress Cloris Leachman (  The Mary Tyler Moore Show, The Last Picture Show, Young Frankenstein  ), actress Phyllis Love ( The Rose Tattoo, Bus Stop  ), actress and singer Claiborne Cary ( Silk Stockings, New Girl in Town  ), director Eddie Rissien ( Broadway and Hollywood  ), actor Michael Cornelison ( feature films and television series including Dallas and Remington Steele  ), actor Chadley Kelderman ( regional theatre and film  ), actor Gerry Neugent (regional theatre), actor Philip Lehl ( Blood Brothers, The Kentucky Cycle  ), and playwright, author, and director Peter Hedges (  What's Eating Gilbert Grape, About a Boy, Pieces of April  ).

 

 

The Dionysos Awards are named for the Greek god and patron deity of the theater. The Dionysos Awards honor volunteers who have worked backstage, front-of-house, and in the education department. Acting awards were added in 2010. Playhouse audiences nominate actors for acting awards throughout the season, and the winners are chosen by season ticket holders. The Gypsy Award and the Dick Brown Superior Volunteer of the Year Award are also announced at the Dionysos celebration. The Gypsy Award, nominated by the season's stage managers, is given to an actor (typically not a lead) who has shown dedication to the show, assisting in ways above and beyond her or his role. The Dick Brown Superior Volunteer Award is named for longtime Playhouse volunteer, Dick Brown, who embodied the theatre's volunteer program and was nationally recognized for his community theatre volunteer service. Past awards have also included the Board of Directors Award, Corporate Award and Founder's Award.

Season Name of Recipient(s) Category
2016-2017

Michael Cunningham
as Stanley Yelnats in Holes [winner]

Alexander Baker as Benny in The Boxcar Children [nominee]

Cael Fitch as Howie Kemp in Ramona Quimby [nominee]

Isaac Helton as Henry in The Boxcar Children [nominee]

Jarhon Hill as Zero in Holes [nominee]

Outstanding Performance by an Actor in a Play, Kate Goldman Children's Theatre
 

Tatum Lowell
as Ramona Quimby in Ramona Quimby [winner] 

Meridan Boyd as Beezus Quimby in Ramona Quimby [nominee]

Katie Dorrell as Aunt Bea in Ramona Quimby [nominee]

Paige Fahrenkrug as Jessie in The Boxcar Children [nominee]

Caroline Holmes as Violet in The Boxcar Children [nominee]

Outstanding Performance by an Actress in a Play, Kate Goldman Children's Theatre 
 

Jack Gabby
as Oompa Loompa in Roald Dahl's Willy Wonka [winner]

Carson Doss as Augustus Gloop in Roald Dahl's Willy Wonka [nominee]

Kyle Kloppe as Mike Teavee in Roald Dahl's Willy Wonka [nominee]

Torien Reynolds as Oompa Loompa in Roald Dahl's Willy Wonka [nominee]

Outstanding Performance by a Youth Actor in a Musical, Kate Goldman Children's Theatre or Family Holiday Classic
 

Ellie Miglin
as Charlie Bucket in Roald Dahl's Willy Wonka [winner]

Natalie Grote as Veruca Salt in Roald Dahl's Willy Wonka [nominee]

Paige Fahrenkrug as Rhonda in Fancy Nancy The Musical [nominee]

Julia Polson as Wanda in Fancy Nancy The Musical [nominee]

Outstanding Performance by a Youth Actress in a Musical, Kate Goldman Children's Theatre or Family Holiday Classic
 

Brad D. Church
as Willy Wonka in Roald Dahl's Willy Wonka [winner]

Andrew Overton
as Lionel in Fancy Nancy The Musical [winner]

Lonnie C. Appleby as Candy Man in Roald Dahl's Willy Wonka [nominee]

Darren Grote as Grandpa Joe in Roald Dahl's Willy Wonka [nominee]

Outstanding Performance by an Adult Actor in a Musical, Kate Goldman Children's Theatre or Family Holiday Classic 
 

Maddie Ripperger
as Nancy in Fancy Nancy The Musical [winner]

Alexis Ananda Cole as Bree in Fancy Nancy The Musical [nominee]

Melody DeRogatis as Mrs. Gloop in Roald Dahl's Willy Wonka [nominee]

Sarah Hinzman as Mom in Fancy Nancy The Musical [nominee]

Outstanding Performance by an Adult Actress in a Musical, Kate Goldman Children's Theatre or Family Holiday Classic 
 

Benjamin Sheridan
as Nick Carraway in F. Scott Fitzgerald's The Great Gatsby [winner]

Greg Blumhagen as George Wilson in F. Scott Fitzgerald's The Great Gatsby [nominee]

Matthew Phillip Smith as Jay Gatsby in F. Scott Fitagerald's The Great Gatsby [nominee]

 Outstanding Performance by an Actor in a Play, Mainstage
 

Gina Gedler
as Ouiser in Steel Magnolias [winner]

Debra Garner as Clairee in Steel Magnolias [nominee]

Shelby Jensen as Jordan Baker in F. Scott Fitzgerald's The Great Gatsby [nominee]

Sherryl Viars as Truvy in Steel Magnolias [nominee]

Outstanding Performance by an Actress in a Play, Mainstage 
 

Brett Spahr
as Igor in The New Mel Brooks Musical Young Frankenstein [winner]

Rocco Contini as Tony in West Side Story [nominee]

Demarius Fisher as Franz Klinemann in Rock of Ages [nominee]

Charlie Reese as Dr. Frederick Frankenstein in The New Mel Brooks Musical Young Frankenstein [nominee]

Andrew Rubenbauer as Drew in Rock of Ages [nominee]

Adam Yankowy as The Monster in The New Mel Brooks Musical Young Frankenstein [nominee]

 Outstanding Performance by an Actor in a Musical, Mainstage
 

Mary Bricker
as Frau Blucher in The New Mel Brooks Musical Young Frankenstein [winner]

Patricia Arvanis as Inga in The New Mel Brooks Musical Young Frankenstein [nominee]

Kirsten Brown as Maria in West Side Story [nominee]

Tiffany Flory as Anita in West Side Story [nominee]

Jackie Schmillen as Elizabeth Benning in The New Mel Brooks Musical Young Frankenstein [nominee]

Hannah Stibbe as Sherrie in Rock of Ages [nominee]

Outstanding Performance by an Actress in a Musical, Mainstage 
 

Archive Team:
Marilyn Amadeo
Toni Farris
Louis Jordan
Mark Morrison
Ken Reams
Barbara Slinker
Lloyd Von Hagen

Curtain Crowd co-chairs:
Kaci Kohlhepp Conetzkey
Tyler Hackman

Paige Berry
Marcia Bradley
Madelyn Bryan
Peter Dean
Riley Dean
Harold Hinkhouse
Kyle Lindman
Kevin McCarthy
Susie McCauley
Janet and Duff McFadden

Volunteers of the Year 
   Gabriel Tejeda-Benitez Gypsy
  Elaine Lindgren Dick Brown Superior Volunteer
2015-16

 Brett Spahr

as The Childcatcher in Chitty Chitty Bang Bang [winner]

Michael Bundy II as Sheldon in Junie B. Jones The Musical [nominee]

Douglas Cochrane as Mr. Scary/Mrs. Gutzman in Junie B. Jones The Musical [nominee]

Peter Dean as Baron/Lord Scrumptious in Chitty Chitty Bang Bang [nominee]

Outstanding Performance by an Actor in a Family Musical 
 

Samantha Arneson

as Junie B. Jones in Junie B. Jones The Musical [winner]

Dani Boal as Truly Scrumptious in Chitty Chitty Bang Bang [nominee]

Sarah Frett as Lucille in Junie B. Jones The Musical [nominee]

Natalie Grote and Allison Koch as Jemima Potts in Chitty Chitty Bang Bang [nominee]

Outstanding Performance by an Actress in a Family Musical
 

Brian Bopp

as Mr. Beaver in The Lion, the Witch and the Wardrobe [winner]

Cael Fitch

as Myron in Sideways Stories From Wayside School [winner]

Jack M. Gabby as Caleb Witting in Sarah, Plain and Tall [nominee]

Thomas Gill as Fenris Ulf in The Lion, the Witch and the Wardrobe [nominee]

Outstanding Performance by an Actor in a Kate Goldman Children's Theatre Play
 

Sarah Frett

as Bebe in Sideways Stories From Wayside School [winner]

Alice Anderson as Lucy in The Lion, the Witch and the Wardrobe [nominee]

Caitlyn Dean as Anna Witting in Sarah, Plain and Tall [nominee]

Maddie Ripperger as Mrs. Beaver in The Lion, the Witch and the Wardrobe [nominee]

Stephanie Schneider as The White Witch in The Lion, the Witch and the Wardrobe [nominee]

Outstanding Performance by an Actress in a Kate Goldman Children's Theatre Play
 

Christopher Rozenboom
as Eddie in Sister Act [winner]

Kent Fieldsend, King Arthur, Monty Python’s Spamalot [nominee]

Mark Maddy, Sir Lancelot, Monty Python’s Spamalot [nominee]

Charlie Reese, Sir Galahad, Monty Python’s Spamalot [nominee]

Brett Spahr, Patsy, Monty Python’s Spamalot [nominee] 

Outstanding Performance by an Actor in a Mainstage Musical
 

Alexandra St. James-Gray

as Deloris Van Cartier in Sister Act [winner]

Tricia Arvanis as Sister Mary Robert in Sister Act [nominee]

Gina Gedler as The Witch in Into the Woods [nominee]

Kate Glenney as Little Red Ridinghood in Into the Woods [nominee]

Jennifer Phelps as Mother Superior in Sister Act [nominee]

Jackie Schmillen as The Lady of the Lake in Monty Python's Spamalot [nominee]

Outstanding Performance by an Actress in a Mainstage Musical
 

Michael Meacham

as Martin Vanderhof in You Can't Take It With You [winner]

Jim Kimball as Juror No. Nine in 12 Angry Men [nominee]

Jason Rainwater as Juror No. Three in 12 Angry Men [nominee]

Lorenzo Sandoval as Juror No. Seven in 12 Angry Men [nominee]

Maxwell Schaeffer as Juror No. Eight in 12 Angry Men [nominee]

Outstanding Performance by an Actor in a Mainstage Play
 

Farica Robertson

as Rheba in You Can't Take It With You [winner]

Holli Andresen as Essie in You Can't Take It With You [nominee]

Emily Davis as Alice in You Can't Take It With You [nominee]

Arlene McAtee as Penelope Sycamore in You Can't Take It With You [nominee]

Outstanding Performance by an Actress in a Mainstage Play
 

Jeanella Arthur

Dennis Bates

Kathleen Baustian

Dani Boal

Pat Henson

Kate Fitzgerald

Elysa Koss

Rick Manion

Michael Meacham

Ellie Miglin

Kathy Polson

Maxwell Schaeffer

Gary Scherer

Chae Wall

Volunteers of the Year

  Tony Tandeski Gypsy Award
 

Ann Skallerup

Dick Brown Superior Volunteer of the Year Award
2014-15

Douglas Cochrane

as Templeton in Charlotte's Web [winner]

Douglas Cochrane, Prince John, The Somewhat True Tale of Robin Hood [nominee]

Will Donaghy, Wilbur, Charlotte's Web [nominee]

Phil McLean, Little John, The Somewhat True Tale of Robin Hood [nominee]

Cody Schug, Robin Hood, The Somewhat True Tale of Robin Hood [nominee]

Outstanding Performance by an Actor in a Kate Goldman Children's Theatre Play
 

Elizabeth Miglin

as Helen Keller in The Miracle Worker [winner]

Paige Fahrenkrug, Imogene Herdman, The Best Christmas Pageant Ever [nominee]

Sarah Hinzman, Annie Sullivan, The Miracle Worker [nominee]

Annie Mielke, Charlotte, Charlotte's Web [nominee]

Lily Spahr, Gladys Herdman, The Best Christmas Pageant Ever [nominee]

Outstanding Performance by an Actress in a Kate Goldman Children's Theatre Play
 

Edward Corpus

as Emile de Becque in South Pacific [winner]

Eric Deutz, Bert, Mary Poppins [nominee]

Mark Maddy, Lord Farquaad, Shrek the Musical [nominee]

Ken-Matt Martin, Donkey, Shrek the Musical [nominee]

Outstanding Performance by an Actor in a Mainstage Musical
 

Amber Duimstra

as Nellie Forbush in South Pacific [winner]

Dani Boal, Mary Poppins, Mary Poppins [nominee]

Rachel Forney and Eliza Tutty, Jane Banks, Mary Poppins [nominee]

Patricia Uy-Westlund, Bloody Mary, South Pacific [nominee]

Jill S. Ziegler, Fiona, Shrek the Musical [nominee]

Outstanding Performance by an Actress in a Mainstage Musical
 

Jason Rainwater

as Passepartout in Around the World in 80 Days [winner]

Jamaal Gabriel Allan, Stanley Kowalski, A Streetcar Named Desire [nominee]

Peter Dean, Sheriff Tom Lane, Girls' Weekend [nominee]

Cody Schug, Stephen, Girls' Weekend [nominee]

Outstanding Performance by an Actor in a Mainstage Play
 

Kellie Kramer

as Blanche DuBois in A Streetcar Named Desire [winner]

Rebecca Scholtec, Meg, Girls' Weekend [nominee]

Vicky Stafford, Stella Kowalski, A Streetcar Named Desire [nominee]

Nancy Zubrod, Dot, Girls' Weekend [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actress in a Mainstage Play
 

Ivan Arriaga

Katie Brooks

Jenny Bryant

Steve Claussen

Joshua Haldeman

Ashley Howland

Mike Johnson

Elaine Lindgren

Allyson Louzek

Rebecca Masucci

Barbara McClintock

Morgan Pech

Steve Pisarik

Mary Whisenand

Eva Williams

Volunteers of the Year

  Katie Dorrell Gypsy Award
 

Darlene and Mark Pullen

Dick Brown Superior Volunteer of the Year Award
2013-14

Douglas Cochrane

as Caterpillar, in Disney's Alice in Wonderland Jr. [winner]

Connor Bredbeck, Peter Pinkerton, Pinkalicious [nominee]

Jay Jacobson, Cheshire, Disney's Alice in Wonderland Jr. [nominee]

James Kolnik, White Rabbit, Disney's Alice in Wonderland Jr. [nominee]

Lance Noe, Mr. Pinkerton, Pinkalicious [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actor in a Kate Goldman Children's Theatre Musical
 

Rachel Forney

as Alice, in Disney's Alice in Wonderland Jr. [winner]

Halen Becker, Pinkalicious, Pinkalicious [nominee]

Deb Paul, Queen, Disney's Alice in Wonderland Jr. [nominee]

Megan Schettler Schug, Dr. Wink, Pinkalicious [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actress in a Kate Goldman Children's Theatre Musical
 

Jackson Gabby

as Fudge Hatcher, in Tales of a Fourth Grade Nothing [winner]

Crey Abbas, Peter Hatcher, Tales of a Fourth Grade Nothing [nominee]

Mark Pullen, Mr. Svenson, The Hundred Dresses [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actor in a Kate Goldman Children's Theatre Play
 

Aviana Gedler

as Madeline Reeves, in The Hundred Dresses [winner]

Maggie Matternas, Wanda Petronski, The Hundred Dresses [nominee]

Rebecca Masucci, Mrs. Hatcher, Tales of a Fourth Grade Nothing [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actress in a Kate Goldman Children's Theatre Play
 

Steve Berry
as Jean Valjean, in Les Misérables [winner]

Charlie Reese, Emmett, Legally Blonde The Musical [nominee]

Maxwell Schaeffer, Javert, Les Misérables [nominee]

Maxwell Schaeffer, Mr. Darling/Capt. Hook, Peter Pan [nominee]

Tim Wisgerhof, Tevye, Fiddler on the Roof [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actor in a Mainstage Musical
 

Preshia Paulding
as Golde, in Fiddler on the Roof [winner]

Samantha Arneson, Peter Pan, Peter Pan [nominee]

Dani Boal, Eponine, Les Misérables [nominee]

Katy Merriman, Elle Woods, Legally Blonde The Musical [nominee]

Jill S. Ziegler, Paulette, Legally Blonde The Musical [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actress in a Mainstage Musical
 

Peter Erickson and Jacob Nelson Forney
who shared the role of Gavroche, in Les Misérables [winners]

Noah Hackbart, Michael Darling, Peter Pan [nominee]

Jones Pfeifer, John Darling, Peter Pan [nominee]

 

Outstanding Performance by a Young Actor in a Mainstage Musical
 

Rachel Forney and Jillian Michelle Gabby
who shared the role of Young Cosette, in Les Misérables [winners]

Jessica Martens, Hodel, Fiddler on the Roof [nominee]

Jada Smith, Chava, Fiddler on the Roof [nominee]

Meredith Toebben, Wendy Darling, Peter Pan [nominee]

 

Outstanding Performance by a Young Actress in a Mainstage Musical
 

Tim Wisgerhof
as Randle P. McMurphy, in One Flew Over the Cuckoo's Nest [winner]

Micheal Davenport, Bernard, Boeing Boeing [nominee]

Micheal Davenport, Mark Rothko, Red [nominee]

Gabe Thompson, Robert, Boeing Boeing [nominee]

Josh Visnapuu, Chief Bromden, One Flew Over the Cuckoo's Nest [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actor in a Mainstage Play
 

Susan Irish
as Berthe, in Boeing Boeing [winner]

Kellie Kramer, Nurse Ratched, One Flew Over the Cuckoo's Nest [nominee]

Andréa Markowski, Gretchen, Boeing Boeing [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actress in a Mainstage Play
 

Dennis Bates

Kathleen Baustian

Susan Eisenhour

Stacey Frett

Kevin Higdon

Joy Kripal

Sam Lee

Melinda Leseney

Norma Lyle

Richard Manion

Barbara Mydland

Megan Schettler Schug

Becky Scholtec

Bill Slicker

Lois Taylor

Lisa Wiggins

Volunteers of the Year

  Philip Sandager Gypsy Award
 

Karen Schaeffer

Dick Brown Superior Volunteer of the Year Award
2012-13

Douglas Cochrane

as Horton the Elephant, in Seussical TYA [winner]

Aaron Coffey, JoJo, Seussical TYA [nominee]

Brett Spahr, The Cat in the Hat, Seussical TYA [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actor in a Kate Goldman Children's Theatre Musical
 

Molly Larche

as Gertrude McFuzz, in Seussical TYA [winner]

Avi Gedler, JoJo, Seussical TYA [nominee]

Katja Seasholtz, Mayzie La Bird, Seussical TYA [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actress in a Kate Goldman Children's Theatre Musical
 

Peter Erickson

as Ben, in The Monster Under the Bed [winner]

Sam Amadeo, Johnny, Little House Christmas at Plum Creek [nominee]

Miller McCoy, Judson Moon, The Kid Who Ran for President [nominee]

Jack Ray, Lane Brainard, The Kid Who Ran for President [nominee]

Cody Schug, Dad Monster, The Monster Under the Bed [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actor in a Kate Goldman Children's Theatre Play
 

Julie Bell

as Mrs. Syres, in The Kid Who Ran for President [winner]

Lauren Gabby, Mary Ingalls, Little House Christmas at Plum Creek [nominee]

Avi Gedler, Laura Ingalls, Little House Christmas at Plum Creek [nominee]

Maggie Matternas, Abby, The Kid Who Ran for President [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actress in a Kate Goldman Children's Theatre Play
 

Nick Toussaint
as Joe Gillis, in Sunset Boulevard
[winner]

Douglas Cochrane, Max von Mayerling, Sunset Boulevard [nominee]

Casey Coppess, Scarecrow/Hunk, The Wizard of Oz [nominee]

Peter Dean, Lion/Zeke, The Wizard of Oz [nominee]

Jim Kolnik, Angel Dumott Schunard, Rent [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actor in a Mainstage Musical
 

Linda Garland Juckette
as Norma Desmond, in Sunset Boulevard [winner]

Alexandra Beem, Mimi Marque, Rent [nominee]

Katy Merriman, Doralee Rhodes, 9 to 5: The Musical [nominee]

Nicole Miller, Dorothy, The Wizard of Oz [nominee]

Claire Ottley, Maureen Johnson, Rent [nominee]

Jill Ziegler, JoAnne Jefferson, Rent [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actress in a Mainstage Musical
 

Michael Tallman
as Max, in Lend Me a Tenor [winner]

Josh Visnapuu
as Tito Merelli, in Lend Me a Tenor [winner]

Jim Benda, Walter Flood, Becky's New Car [nominee]

John Michael Graham, Joe Foster, Becky's New Car [nominee]

Caleb Lubka, Elliot, Completeness [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actor in a Mainstage Play
 

Rebecca Scholtec
as Becky Foster, in Becky's New Car [winner]

Elisabeth Ballstadt, Maria, Lend Me a Tenor [nominee]

Katy Merriman, Molly, Completeness [nominee]

Molly Nelson, Lauren/Katie/Nell, Completeness [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actress in a Mainstage Play
 

Amanda Arthur-Struss

Madi Delk

Jerry Eisenhour

Cheryl Hamilton

Ellen Harvey

Brooke Horton

Alli Kroeger

Karen Schaeffer

Gary Scherer

Ann Skallerup

Amy Skarin

Shawn Smith Jones

Ed Truslow

Shari Withers

Volunteers of the Year

  Carrie Hardisty Gypsy Award
 

Mark Pullen

Dick Brown Superior Volunteer of the Year Award
2011-12

Peter Erickson

as Stuart Little, in Stuart Little [winner]

Connor Bredbeck, Stanley Lambchop, The Musical Adventures of Flat Stanley [nominee]

Miller McCoy, George Little, Stuart Little [nominee]

Paul Miller, Matthew Cuthbert, Anne of Green Gables [nominee]

Roan Withers, Sheldon, Junie B. in Jingle Bells, Batman Smells! [nominee]

Roan Withers, Arthur Lambchop, The Musical Adventures of Flat Stanley [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actor in a Kate Goldman Children's Theatre Musical or Play
 

Abigail Feldman

as Anne Shirley, in Anne of Green Gables [winner]

Devin Barr, Diana Barry, Anne of Green Gables [nominee]

Dayna Dunnwald, Lucille, Junie B. in Jingle Bells, Batman Smells! [nominee]

Caroline Fink, Margalo, Stuart Litte [nominee]

Maggie Matternas, Junie B. Jones, Junie B. in Jingle Bells, Batman Smells! [nominee]

Joy Mielke, May, Junie B. in Jingle Bells, Batman Smells! [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actress in a Kate Goldman Children's Theatre Musical or Play
 

Douglas Cochrane
as Edna Turnblad, in Hairspray
[winner]

Randy Burke, Ring of Fire [nominee]

Ken-Matt Martin, Seaweed J. Stubbs, Hairspray [nominee]

Maxwell Schaeffer, Max Bialystock, The Producers [nominee]

Paul Valleau, Leo Bloom, The Producers [nominee]

Dane Van Brocklin, Ring of Fire [nominee]

Outstanding Performance by an Actor in a Mainstage Musical
 

Amber Duimstra
as Maria Rainer, in The Sound of Music [winner]

Samantha Aaron, Tracy Turnblad, Hairspray [nominee]

Elisabeth Ballstadt, Ring of Fire [nominee]

Preshia Paulding, Ring of Fire [nominee]

Megan Schettler Schug, Ulla, The Producers [nominee]

Chelsea Smith, Mother Abbess, The Sound of Music [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actress in a Mainstage Musical
 

Maxwell Schaeffer
as David O. Selznick, in Moonlight and Magnolias [winner]

Greg Blumhagen, Atticus Finch, To Kill a Mockingbird [nominee]

Micheal Davenport, Clown II, The 39 Steps [nominee]

Joseph E. Smith II, Clown I, The 39 Steps [nominee]

Tim Wisgerhof, Ben Hecht, Moonlight and Magnolias [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actor in a Mainstage Play
 

Kellie Kramer
as Annabella Schmidt/Pamela/Margaret, in The 39 Steps [winner]

Elizabeth Knoll, Calpurnia, To Kill a Mockingbird [nominee]

Katelyn McBurney, Mayella Ewell, To Kill a Mockingbird [nominee]

 

Outstanding Performance by an Actress in a Mainstage Play
 

Mary Katherine Gillette and Sarah Schott
who shared the role of Scout Finch, in To Kill a Mockingbird [winners]

Annika Baker, Gretl Von Trapp, The Sound of Music [nominee]

Abigail Feldman, Leisl Von Trapp, The Sound of Music [nominee]

Jillian Michelle Gabby, Brigitta Von Trapp, The Sound of Music [nominee]

John Greenwood, Kurt Von Trapp, The Sound of Music [nominee]

Jada L. Smith, Little Inez, Hairspray, [nominee]

Ben Spence, Jem Finch, To Kill a Mockingbird [nominee]

Asa Stanfield, Dill, To Kill a Mockingbird [nominee]

 

Outstanding Performance by a Youth in a Mainstage Musical or Play
 

Tommy Anderson

Jessica Brown

Bob Coady

Pat Henson

Therese Herold

Mary Messersmith

Mark & Darlene Pullen

Travis Reinders

Charles Richards

Carter Smith

Mark Toebben

Phyllis Wolfe

Volunteers of the Year

  Rusk Dorsett Gypsy Award
 

Morley Smith

Dick Brown Superior Volunteer of the Year Award
2010-11

Mark Toebben

as Mr. Blandsworth/Al Catraz/Detective McSmogg, in Miss Nelson is Missing! [winner]

Mike Howland, Pops, Miss Nelson is Missing! [nominee]

Samuel Maude, Adam, Miss Nelson is Missing! [nominee]

Chris Ragner, Lionel, Rodgers & Hammerstein's Cinderella [nominee]

Outstanding Performance by an Actor in a Kate Goldman Children's Theatre Musical
 

Jodi Stanfield

as Miss Nelson/Viola Swamp, in Miss Nelson is Missing! [winner]

Janae Hohbein, Cinderella, Rodgers & Hammerstein's Cinderella [nominee]

Julia Kern, Julia, Miss Nelson is Missing! [nominee]

Elsa Klein, Allison, Miss Nelson is Missing! [nominee]

Maddy Swaim, Cheryl, Miss Nelson is Missing! [nominee]

Outstanding Performance by an Actress in a Kate Goldman Children's Theatre Musical
 

Sam Bates-Norum

as Earthworm, in James and the Giant Peach [winner]

Joseph Gentzler, Old-Green-Grasshopper, James and the Giant Peach [nominee]

Drake Hagar, Nate the Great, The Adventures of Nate the Great [nominee]

Jack Ray, James Trotter, James and the Giant Peach [nominee]

Outstanding Performance by an Actor in a Kate Goldman Children's Theatre Play
 

Maddy Swaim

as Gooney Bird Greene, in Gooney Bird Greene and Her True Life Adventures [winner]

Karen Schaeffer, Aunt Spiker, James and the Giant Peach [nominee]

Kelsey Therklidsen, Miss Spider, James and the Giant Peach [nominee]

Sue Tell, Aunt Sponge, James and the Giant Peach [nominee]

Outstanding Performance by an Actor in a Kate Goldman Children's Theatre Play
 

Nick Toussaint
as Aldolpho, in The Drowsy Chaperone
[winner]

Jim Benda, Man in Chair, The Drowsy Chaperone [nominee]

Kent Fieldsend, Lawrence Jameson, Dirty Rotten Scoundrels [nominee]

Lenny Houts, Freddy Benson, Dirty Rotten Scoundrels [nominee]

Craig Ptersen, Robbie Hart, The Wedding Singer [nominee]

Eric J. Shepard, Joseph, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat [nominee]

Outstanding Performance by an Actor in a Mainstage Musical
 

Megan Schettler Schug
as Christine Colgate, in Dirty Rotten Scoundrels [winner]

Sue Tell
as The Drowsy Chaperone, in The Drowsy Chaperone [winner]

ALexandra Beem, Mrs. Potiphar, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat [nominee]

Sarah Hoch & Robin Heldt Spahr, Narrator, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat [nominees]

Crystal Labbe, Holly, The Wedding Singer [nominee]

Bridget Roepke, Julia Sullivan, The Wedding Singer [nominee]

Outstanding Performance by an Actress in a Mainstage Musical
 

Eric Bench
as Duwell, in Duck Hunter Shoots Angel [winner]

Rusk Dorsett, Duane, Duck Hunter Shoots Angel [nominee]

Eric Lee, Terry, Still Life [nominee]

Gabe Thompson, Jeff, Still Life [nominee]

Outstanding Performance by an Actor in a Mainstage Play
 

Liz Peterson
as Carrie Ann, in Still Life [winner]

Allison Bollinger, Kansas, Duck Hunter Shoots Angel [nominee]

Anita Holland, Mary/Al/Michaeline, Still Life [nominee]

Sherryl Viars, Joanne, Still Life [nominee]

Outstanding Performance by an Actress in a Mainstage Play
 

Sam Bates-Norum

Linda Brown

Jerry Eisenhour

Jean Fargo

Pam Gabby

Cheryl Hamilton

Christen Harms

Will Johnson

Ginger Kuhl

Samuel Maude

Ann Skallerup

Amy Skarin

Jake Skarin

Jordan Skarin

Bob Stilwell

John Wetherell

Volunteers of the Year

  Anne Frett Gypsy Award
 

Susan Sheriff

Dick Brown Superior Volunteer of the Year Award
2009-10

Peter Dean

as Sharktooth, in How I Became a Pirate [winner]

Samuel Maude, Jeremy Jacob, How I Became a Pirate [nominee]

Greg Millar, Daddy Warbucks, Annie [nominee]

Maxwell Schaeffer, Braid Beard, How I Became a Pirate [nominee]

Brett Spahr, Rooster, Annie [nominee]

Outstanding Performance by an Actor in a Kate Goldman Children's Theatre Musical
 

Madison Barnes and Anne Teeling

who shared the role of Annie, in Annie [winner]

Mary Bricker, Swill, How I Became a Pirate [nominee]

Mary Katherine Gillette, Molly, Annie [nominee]

Sue Tell, Miss Hannigan, Annie [nominee]

Outstanding Performance by an Actress in a Kate Goldman Children's Theatre Musical
 

Sam Bates-Norum

as Henry Alden, in The Boxcar Children [winner]

Tommy Anderson, Howie Kemp, Ramona Quimby [nominee]

Peter Dean, Uncle Hobart, Ramona Quimby [nominee]

Jones Pfeiffer, Benny Alden, The Boxcar Children [nominee]

Outstanding Performance by an Actor in a Kate Goldman Children's Theatre Play
 

Kate Courter

as Ramona Quimby, in Ramona Quimby [winner]

Darby Elliott, Jessie Alden, The Boxcar Children [nominee]

Emily Frett, Violet Alden, The Boxcar Children [nominee]

Elsa Klein, Beezus Quimby, Ramona Quimby [nominee]

Outstanding Performance by an Actor in a Kate Goldman Children's Theatre Play
 

Lenny Houts
as Chad, in All Shook Up
[winner]

Dan Chase, Jim Haller, All Shook Up [nominee]

Jeff Duis, Dennis, All Shook Up [nominee]

Robert John Ford, Lt. Frank Cioffi, Curtains [nominee]

Outstanding Performance by an Actor in a Mainstage Musical
 

Preshia Paulding
as Judy Garland, in Beyond the Rainbow
[winner]

Julie Bell, Sylvia, All Shook Up [nominee]

Suzanna June, Natalie Haller, All Shook Up [nominee]

Sue Tell, Carmen Bernstein, Curtains [nominee]

Outstanding Performance by an Actress in a Mainstage Musical
 

Paul Valleau
as Robert, in Don't Dress for Dinner [winner]

Micheal Davenport, David Sarnoff, The Farnsworth Invention [nominee]

Brent LeBlanc, Young PHil T. Farnsworth/Others, The Farnsworth Invention [nominee]

Mike Schminke, Philo T. Farnsworth, The Farnsworth Invention [nominee]

Outstanding Performance by an Actor in a Mainstage Play
 

Karen Schaeffer
as Suzette, in Don't Dress for Dinner [winner]

Lindsay Fox, Jacqueline, Don't Dress for Dinner [nominee]

Arielle Roberts, Pem Farnsworth, The Farnsworth Invention [nominee]

Megan Schettler Schug, Suzanne, Don't Dress for Dinner [nominee]

Outstanding Performance by an Actress in a Mainstage Play
 

Brian Cornell

Cheryl Critelli

Sue Dittmer

Annette Duffy

LaDonna Edson

Lisa Ely

Cedric Fevrier

Beth C. Flynn

Megan Helmers

Bonnie Hodson

Brent LeBlanc

Susie McCauley

Arielle Roberts

Matt Sieren

Carter Smith

Lois Taylor

Volunteers of the Year

  Dan Goss Gypsy Award
 

Steve Claussen

Gloria Filean

Dick Brown Superior Volunteer of the Year Award
2008-09

Travis and Elisabeth Ballstadt

Steve Claussen

Gloria Filean

Marc Francisco

Tasha Himes

Nate Jorgenson

Mary Marturello

Dick Pipho

Aaron Primrose

Christy Primrose

Darlene Pullen

Mark Pullen

Maxwell Schaeffer

Becky Scholtec

Emily Scholtec

Paul Schwegler

Joe Smith

Volunteers of the Year

  Mark Toebben Gypsy Award
  Mary Farrell Dick Brown Superior Volunteer of the Year Award
2007-08

Amanda Arthur Struss

Steve Claussen

Brian Cornell

Patti Daft

Lisa Ely

Ryan Faircloth

Mary Farrell

Pernell Ferguson

Gloria Filean

Shelley Graber

Mike Kellar

Jean Leibold

Tyler Lubinus

Alice Pendergast

Dick Pipho

Mark Pullen

Alice Robertson

Mark Toebben

Meredith Toebben

Eva Williams

Volunteers of the Year

  Mark Pullen Dick Brown Superior Volunteer of the Year Award
2006-07

Cheryl Butler

Jason Crowley

Jenna Darsee

Sue Dittemer

Mary Farrell

Jenna Guy

Bonnie Hudson

Mike Kellar

Michael Northness

Jimmy Olsen

Isabel Peris

Mark Pullen

Fred Scott

Volunteers of the Year

 

Shelley & Dan Graber

Codey Haltom

Tiffany Haltom

Dick Brown Superior Volunteer of the Year Award
  Harold Goldman Founder's Award
2005-06

Theresa Bradfield

Mark Chervenka

Shelley Graber

Charlene Green

Cheryl Hamilton

Ruth Miller

Mike Molitor

Tom and Marcella Phillips

Rich, Kari, Sam and Kelli Schulte

Mike Soloman

David Van Cleave

Volunteers of the Year

  Patti Daft Dick Brown Superior Volunteer of the Year Award
2004-05

Tanya Aldrich

Eric Bench

Jene Breitin

Jessica Brown

Brittay Burrill

Leah Cole

Patti Daft

Nacy Darsee

Jenna Darsee

Brett Debruyn

Sue Dittmer

Jean Eisenlauer

Toni Farris

Ron Gilbert

Linda Goeldener

Anne Good

Juliana Hale

Ellen Harvey

Bonnie Hodson

Russ and Terri Jensen

Joy Kripal

Brandon Lee

Michelle Long

Mary Lucy

Mark Maddy

Joanna McNurlen

Annie Meacham

Rosanne Mead

Paul Mostrom

Isabel Peris

Chris Powell

Wendy Quick

Deb Rodgers

Keith Ryan

Becky Scholtec

Fred Scot

Lloyd and Julie Von Hagen

Mary Whisenand

George and Jane Wood

Jim and Karen Wright

 

Volunteers of the Year

 

Annette Duffy

Alex Snodgrass

Board of Directors Award
2003-04

Tanya Aldrich

Judy Blessington

Theresa Bradfield

Jene Breiten

Josiah Burton

Leah Cole

Kyle Conway

Patti Daft

Kent Darsee

Carissa Devos Lee

Annette Duffy

Jean Eisenlauer

Toni Farris

Gloria Filean

Ron Gilbert

Wanda Gredys

Keith Gredys

Charlene Green

Susan Bulbranson

Juliana Hale

Codey Haltom

Cheryl Hamilton

Kindra Hook

Krista Kielsmeier

Joy Kripal

Suzanna Leibold

Jean Leibold

Mary Lucy

Mike Meacham

Rosanne Mead

Ruth Miller

Cheryl Critelli (O'Donnell)

Tom O'Donnell

Isabel Peris

Suzanne Peterson

Charl Rohde

Mike Schneider

Becky Scholtec

Thressa Sickerson

Alex Snodgrass

Linda Sowers

John Stelmacher

Mindy Stivers

Joe Struss

Judy Underwood

Jordan Van Essen

Julie Von Hagen

Tom Whitehead

Thatcher Williams

Eva Williams

Jim and Karen Wright

 

Volunteers of the Year

 

Sue Dittmer

Bonnie Hodson

Fred Scott

Board of Directors Award
2002-03

Tanya Aldrich

Shirley Benskin

Judy Blessington

Mary Bricker

Josiah Burton

Natalie Chamat

Leah Cole

Sean Coughlin

Nancy Darsee

Annette Duffy

Toni Farris

Gloria Filean

Ron Gilbert

Spencer Gilbert

Wally Glover

Juliana Hale

Codey Haltom

Cheryl Hamilton

Kt Harrington

Candy Hemphill

Abby Hutchins

Denise Johnson

Jill Jones

Anne Juneau

Mike Kellar

Joy Kripal

Jean Leibold

Jerry Leibold

Mary Lucy

Elyse Lyons

Holly Lyons

Phillip Marten

Rosanne Mead

Corrie Mitchell

Mark Morrison

Paul Mostrom

Suzanne Peterson

Caitlin Powell

Mark Pullen

Charl Rohde

Becky Scholtec

Portia Small

Alex Snodgrass

Ruth Staplin

Daniel Stelmacher

John Stelmacher

David Van Cleave

Brian Van Drasek

Julie Von Hagen

Taylor Weaver

Mary Whisenand

Thatcher Williams

 

Volunteers of the Year

 

Greg Blumhagen

Bill Farris

Mailing Mamas

Board of Directors Award
  Mullica Portrait Studio Corporate Award
2001-02

Connie Adkisson

Jim Benda

Judy Blessington

Theresa Bradfield

Mary Bricker

Cory Claussen

Leah Cole

Nancy Darsee

Annette Duffy

Toni Farris

Joanna Garrett

Ron Gilbert

Wally Glover

Susan Gulbranson

Ellen Harvey

Carol Hayne

Mike Kellar

Melissa Kellar

Jack & June Kesling

Steve Kinner

Scott Kinney

Joy Kripal

Mike Lambert

Holly Lyons

Phillip Marten

Rosanne Mead

Jenifer Mercer-Klimowski

Mark Morrison

Heather Oosterhuis

Wendy Quick

Charl Rohde

Becky Scholtec

Jerri Scott

Pat Selburg-Smith

Barb Simpson

Amy Skarin

Bill Smith

John Stelmacher

Sue Tell

John Thomas

Lloyd Von Hagen

Julie Von Hagen

Crys Yaryan

Volunteers of the Year

 

Phillip Marten

Charl Rohde

Board of Directors Award
  Beeline and Blue Corporate Award
2000-01

Judy Blessington

Rebecca Blumhagen

Theresa Bradfield

Shelly Brotherton

Melissa Chavas

Leah Cole

Catherine Collins

Randi Crosley

Toni Farris

Jordan Garcia

Theresa Graziano

Pat Hardenbrook

Bev Hull

Melissa Kellar

Joy Kripal

Melinda Leseney

Edna Mae Luse

Mary Marshall

Phillip Marten

Larry McKeever

Rosanne Mead

Missy Moran

Mark Morrison

Molly Niemann

Ann Niemann

Tom & Marcella Phillips

Caitlin Powell

Curt Powell

Mark Pullen

Charl Rohde

Becky Scholtec

Susan Sheriff

Barb Simpson

Bill Smith

Daniel Stelmacher

John Stelmacher

Sue Tell

John Thomas

Sean Tweedale

Tom Whitehead

Amanda Ytzen

 

Volunteers of the Year

 

Nancy Darsee

Mary Farrell

Board of Directors Award
  Skeffington's Formal Wear Corporate Award
1999-2000

Toni Farris

Gail Stelmacher

Board of Directors Award
  Win Bruner Founder's Award
1998-99 Studio P2 Corporate Award
1997-98 Rosanne Mead Board of Directors Award
  EMC Insurance Cos. Corporate Award
1996-97 Avatar Corporate Award
1995-96

Timbuktuu

Rowat Cut Stone

Corporate Award
1994-95 Joy Kripal Board of Directors Award
 

American Mutual Life

Meyocks & Priebe (Meyocks Group)

Corporate Award
1992-93 Lee Ann Bakros

Board of Directors Award

  Norwest Card Services Corporate Award
1990-91

Burt Routman

Irma Solar

Board of Directors Award
1988-89

Fred Miller

Helen Phillips

Board of Directors Award
 

IMT Insurance

General Growth Companies

Corporate Award
1987-88

Win Bruner

Bo Cleveland

Gordon Sunby

Board of Directors Award

 

Pioneer Hi-Bred International

Principal Financial Group

Gannett Foundation

Amoco

Corporate Award

1986-87

Rosa Chagnon

Lloyd Von Hagen

Board of Directors Award
  Target Corporate Award
1985-86

Virgil Kleinhesselink

Dick Brown

Board of Directors Award
  Bankers Trust Corporate Award
1984-85 Shirley Brower Board of Directors Award
1983-84

Marion Cowper Rae

Sherman Fowler

Berkeley Leachman

Dick Spry

Glen Roberts

Mary Urban

Board of Directors Award

 

Meredith Corporation

Pioneer Hi-Bred International

Corporate Award

Series options: Mainstage, KGCT (Kate Goldman Children's Theatre), Summer, Holiday, TITG (Theatre in the Ground), TFYP (Theatre for Young People), Academy (Performance Academy), Temple (Temple for Performing Arts), Adolescent Anarchy, ITTC (Iowa Touring Theatre Company), AOT (Actors on Tour), Play Reading Series, Friday Funday, Final Act Ensemble, Other

Each year, the Playhouse honors all those have volunteered on-stage, backstage, and front-of-house at theDionysos Awards.

Each year, the Playhouse honorsPlayhouse Legends; actors whose talent and devotion to our theatre over a long period of time have helped set the high standards of entertainment, professionalism and quality that our audiences expect.

Season Title

Series

2017-18
  The Music Man Mainstage
  A Chorus Line Mainstage
  Choices Mainstage
  Misery Mainstage
  Ragtime Mainstage
  A Little House Christmas KGCT
  Elephant & Piggie's "We Are in a Play!" KGCT
  Miss Nelson Is Missing! KGCT
  Disney's The Little Mermaid Holiday
  The Music Man, Jr. Performance Academy
2016-17
  Rock of Ages Mainstage
  West Side Story Mainstage
  F. Scott Fitzgerald's The Great Gatsby Mainstage
  The New Mel Brooks Musical: Young Frankenstein Mainstage
  Steel Magnolias Mainstage
  The Boxcar Children KGCT
  Ramona Quimby KGCT
  Holes KGCT
  Fancy Nancy: The Musical KGCT
  Roald Dahl's Willy Wonka Holiday
  Rave On! Other
  Disney's Camp Rock: The Musical Performance Academy
  Annie: Kids Performance Academy
  Chicken Little Friday Funday
  Red Riding Hood Friday Funday
  Hansel and Gretel Friday Funday
  Puss in Boots Friday Funday
  The Mitten Friday Funday
  The Ugly Duckling Friday Funday
  Stone Soup Friday Funday
  Cinderella Friday Funday
2015-16
  Monty Python's Spamalot Mainstage
  Into the Woods Mainstage
  12 Angry Men Mainstage
  Sister Act Mainstage
  You Can't Take It With You Mainstage
  Junie B. Jones, The Musical KGCT
  The Lion, the Witch, and the Wardrobe KGCT
  Sarah, Plain and Tall KGCT
  Sideways Stories From Wayside School KGCT
  Chitty Chitty Bang Bang Holiday
  Yesterday and Today Other
  Willy Wonka Kids Performance Academy
  The Princess and the Pea Friday Funday
  The Emperor's New Clothes Friday Funday
  The Little Engine That Could Friday Funday
  The Snow Queen Friday Funday
  The Mitten Friday Funday
  Rapunzel Friday Funday
  The Brave Little Tailor Friday Funday
  The Boy Who Cried Wolf Friday Funday
  The Cat in the Hat Friday Funday
2014-15
  South Pacific Mainstage
  Girls' Weekend Mainstage
  A Streetcar Named Desire Mainstage
  Around the World in 80 Days Mainstage
  The Addams Family Mainstage
  The Best Christmas Pageant Ever KGCT
  The Miracle Worker KGCT
  The Somewhat True Tale of Robin Hood KGCT
  Charlotte's Web KGCT
  Mary Poppins Holiday
  The Music Man Kids Performance Academy
  A Steady Rain Play Reading
  A Soldier's Story (August Wilson Project presentation) Play Reading
  The Trestle at Pope Lick Creek Play Reading
  Recent Tragic Events Play Reading
  33 Variations Play Reading
  Detroit Play Reading
  The Mother With the Hat Play Reading
  Love and Information Play Reading
  boom Play Reading
  God's Ear Play Reading
  The Velvet Sky Play Reading
  Choices Play Reading
  Lobster Alice Play Reading
  The Grasshopper and the Ants Friday Funday
  The Golden Goose Friday Funday
  The Gingerbread Man Friday Funday
  Snow White Friday Funday
  The Mitten Friday Funday
  Fin M'Coul Friday Funday
  The Leopard's Drum Friday Funday
  Goldilocks and the Three Bears Friday Funday
  Holiday Showcase Final Act Ensemble
  Summer Showcase Final Act Ensemble
2013-14
  Fiddler on the Roof Mainstage
  Red Mainstage
  One Flew Over the Cuckoo's Nest Mainstage
  Les Misérables Mainstage
  Boeing Boeing Mainstage
  Disney's Alice in Wonderland Jr. KGCT
  The Hundred Dresses KGCT
  Tales of a Fourth Grade Nothing KGCT
  Pinkalicious KGCT
  Peter Pan Holiday
  Shrek The Musical Summer
  Shrek Jr. Performance Academy
  Aladdin Kids Performance Academy
  Lord of the Flies Adolescent Anarchy
  The Laramie Project Other
  Speaking in Tongues Play Reading
  Maple and Vine Play Reading
  Shipwrecked: The Amazing Adventrues of Louis de Rougemont (As Told by Himself) Play Reading
  Tribes Play Reading
  A Small Fire Play Reading
  The Great God Pan Play Reading
  Bengal Tiger at the Baghdad Zoo Play Reading
  4000 Miles Play Reading
  Why Torture is Wrong, and the People Who Love Them Play Reading
  The Little Red Hen Friday Funday
  The Frog Prince Friday Funday
  The Elves and the Shoemaker Friday Funday
  Pinocchio Friday Funday
  The Mitten Friday Funday
  Caps for Sale Friday Funday
  Sleeping Beauty Friday Funday
  The Three Little Pigs Friday Funday
  The Cat in the Hat Friday Funday
  Entertaining the Troops, 1943 Final Act Ensemble
2012-13
  Sunset Boulevard Mainstage
  Becky's New Car Mainstage
  Completeness Mainstage
  9 to 5: The Musical Mainstage
  Lend Me a Tenor Mainstage
  Little House Christmas at Plum Creek KGCT
  The Monster Under the Bed KGCT
  The Kid Who Ran for President KGCT
  Seussical TYA KGCT
  The Wizard of Oz Holiday
  Legally Blonde The Musical Summer
  Legally Blonde The Musical Jr. Performance Academy
  Annie Kids Performance Academy
  Goldfish Play Reading
  Cadillac Play Reading
  The Understudy Play Reading
  Dividing the Estate Play Reading
  Farragut North Play Reading
  Clybourne Park Play Reading
  Venus in Fur Play Reading
  The Elaborate Entrance of Chad Deity Play Reading
  Red Play Reading
  Girls' Weekend Play Reading
  Circle Mirror Transformation Play Reading
  Chicken Little Friday Funday
  Cinderella Friday Funday
  Hansel and Gretel Friday Funday
  The Ugly Duckling Friday Funday
  The Mitten Friday Funday
  Puss in Boots Friday Funday
  Little Red Riding Hood Friday Funday
  Stone Soup Friday Funday
  Diary of a Worm, a Spider and a Fly Friday Funday
  Life of Riley and Easy Aces: Jane Visits the Psychiatrist Final Act Ensemble
  A Christmas Carol and Gift of the Magi Final Act Ensemble
2011-12
  The Producers Mainstage
  The 39 Steps Mainstage
  To Kill a Mockingbird Mainstage
  Ring of Fire Mainstage
  Moonlight and Magnolias Mainstage
  Anne of Green Gables KGCT
  Junie B in Jingle Bells, Batman Smells! KGCT
  Stuart Little KGCT
  The Musical Adventures of Flat Stanley KGCT
  The Sound of Music Holiday
  Rent Summer
  Fame Jr. Academy
  The Jungle Book Kids Academy
  Rave On! Other
  Becky's New Car Play Reading
  Completeness Play Reading
  Rumpelstiltskin Friday Funday
  The Tortoise and the Hare Friday Funday
  The Little Engine That Could Friday Funday
  Leopard's Drum Friday Funday
  The Mitten Friday Funday
  The Brave Little Tailor Friday Funday
  Rapunzel Friday Funday
  The Brementown Musicians Friday Funday
  Pinkalicious Friday Funday
  The Wizard of Oz Final Act Ensemble
  A Christmas Carol Final Act Ensemble
2010-11
  The Drowsy Chaperone Mainstage
  Duck Hunter Shoots Angel Mainstage
  Still Life Mainstage
  Dirty Rotten Scoundrels Mainstage
  The Wedding Singer Mainstage
  The Adventures of Nate the Great and Gooney Bird Greene and Her True Life Adventures KGCT
  Rodgers & Hammerstein's Cinderella KGCT
  James and the Giant Peach KGCT
  Miss Nelson is Missing! KGCT
  Hairspray Summer
  Hairspray JR Academy
  101 Dalmations Kids Academy
  The Vanishing Pumpkin Friday Funday
  The First Moccasins Friday Funday
  The Gingerbread Boy Friday Funday
  Snow White Friday Funday
  The Mitten Friday Funday
  The Golden Goose Friday Funday
  Goldilocks and the Three Bears Friday Funday
  The Boy Who Cried Wolf Friday Funday
  If You Give a Mouse a Cookie Friday Funday
  Easy Aces: Jane Visits the Psychiatrist and The Frumples Final Act Ensemble
  My Friend Irma and Dragnet Final Act Ensemble
2009-10
  All Shook Up Mainstage
  The Farnsworth Invention Mainstage
  Beyond the Rainbow Mainstage
  Yesterday & Today Other
  Curtains Mainstage
  Don't Dress for Dinner Mainstage
  Ramona Quimby KGCT
  Annie KGCT
  The Boxcar Children KGCT
  How I Became a Pirate KGCT
  Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat Summer
  Hansel and Gretel Academy
  The Ants and the Grasshopper Friday Funday
  The Ugly Duckling Friday Funday
  Cinderella Friday Funday
  The Elves and the Shoemaker Friday Funday
  The Three Little Pigs Friday Funday
  The Mitten Friday Funday
  Fin M'Coul Friday Funday
  Stone Soup Friday Funday
  Caps for Sale Friday Funday
2008-09
  Buddy: The Buddy Holly Story Mainstage
  Yesterday & Today Other
  Escanaba in Da Moonlight Mainstage
  Doubt, a Parable Mainstage
  Thoroughly Modern Millie Mainstage
  The Life and Times of the Thunderbolt Kid Mainstage
  The Hobbit KGCT
  Junie B. Jones and a Little Monkey Business KGCT
  Willy Wonka KGCT
  Sideways Stories from Wayside School KGCT
  Little House on the Prairie KGCT
  The Best Christmas Pageant Ever Other
  Mufaro's Beautiful Daughters AOT
  Disney's High School Musical 2 Summer
  The Stubborn Pumpkin Friday Funday
  The Town Mouse and the Country Mouse Friday Funday
  Hansel and Gretel Friday Funday
  The Mitten Friday Funday
  The Emperor's New Clothes Friday Funday
  Little Red Riding Hood Friday Funday
  The Princess and the Pea Friday Funday
  The Reluctant Dragon Friday Funday
2007-08
  Cats Mainstage
  Tuesdays With Morrie Mainstage
  The Best Christmas Pageant Ever Other
  Enchanted April Mainstage
  High School Reunion Other
  The Pajama Game Mainstage
  Leading Ladies Mainstage
  Charlotte's Web KGCT
  Tuck Everlasting KGCT
  Prince Brat and the Whipping Boy KGCT
  Sarah, Plain and Tall KGCT
  >Holes KGCT
  Grease Summer
  Johnny Appleseed Friday Funday
  The Vanishing Pumpkin Friday Funday
  The First Moccasins Friday Funday
  The Snow Child Friday Funday
  The Golden Goose Friday Funday
  The Mitten Friday Funday
  Caps for Sale Friday Funday
  Nine in One Friday Funday
  Goldilocks and the Three Bears Friday Funday
2006-07
  Swing Mainstage
  The Graduate Mainstage
  The Best Christmas Pageant Ever Other
  Metamorphoses Mainstage
  High School Reunion Other
  The Full Monty Mainstage
  Hank Williams: Lost Highway Mainstage
  The Stinky Cheese Man and other fair(l)y stoopid stories KGCT
  The Lion, the Witch and the Wardrobe KGCT
  Peter and the Wolf KGCT
  A Woman Called Truth KGCT
  Anastasia Krupnik KGCT
  Disney's High School Musical Summer
  Chicken Little Friday Funday
  The Brementown Musicians Friday Funday
  The Leopard's Drum Friday Funday
  The Gingerbread Man Friday Funday
  The Ugly Duckling Friday Funday
  The Mitten Friday Funday
  Ashpet: An Appalachian Cinderella Friday Funday
  The Three Little Pigs Friday Funday
  Stone Soup Friday Funday
2005-06
  Chicago Mainstage
  Shear Madness Temple
  Master Class Mainstage
  The Best Christmas Pageant Ever Other
  Of Mice and Men Mainstage
  High School Reunion Other
  Pump Boys and Dinettes Mainstage/ITTC
  The Foreigner Mainstage
  Pippi Longstocking KGCT
  There's a Boy in the Girls' Bathroom KGCT
  Number the Stars KGCT
  A Year With Frog and Toad KGCT
  Winnie-the-Pooh KGCT
  Footloose Summer
  Johnny Appleseed Friday Funday
  Jack and the Beanstalk Friday Funday
  Why Brown Bear Sleeps All Winter Friday Funday
  The Runaway Latke Friday Funday
  The Mitten Friday Funday
  The Frog Prince Friday Funday
  Fin M'Coul Friday Funday
  The Bossy Little Rooster Friday Funday
  The Boy Who Cried Wolf Friday Funday
2004-05
  Rave On Temple
  Hello, Dolly! Mainstage
  Menopause the Musical Temple
  Over the Tavern Mainstage
  The Best Christmas Pageant Ever Other
  The Exonerated Mainstage
  High School Reunion Other
  Forever Plaid Mainstage/ITTC
  Biloxi Blues Mainstage
  Junie B. Jones and a Little Monkey Business KGCT
  The Boxcar Children KGCT
  Henry and Ramona KGCT
  Seussical The Musical KGCT
  The BFG (Big Friendly Giant) KGCT
  Disney's Beauty and the Beast Summer
  Caps for Sale Friday Funday
  Where is the Pumpkin? Friday Funday
  The First Moccasins Friday Funday
  Hansel and Gretel Friday Funday
  The Mitten Friday Funday
  The Little Engine That Could Friday Funday
  Cinderabbit Friday Funday
  The Leopard's Noisy Drum Friday Funday
  The Princess and the Pea Friday Funday
2003-04
  Buddy: The Buddy Holly Story Mainstage
  Rave On Other
  Spinning Into Butter Mainstage
  The Best Christmas Pageant Ever Other
  My Way Mainstage/ITTC
  Tony N' Tina's Wedding Other
  I Love You, You're Perfect, Now Change Mainstage/Temple
  The Cemetery Club Mainstage
  Come Back, Amelia Bedelia KGCT
  Little House Christmas at Plum Creek KGCT
  Rosa Parks KGCT
  The Frog Prince (Missoula Children's Theatre) Other
  The Wizard of Oz (RSC musical version) KGCT
  Tales of a Fourth Grade Nothing KGCT
  Chicken Little Friday Funday
  Wiggle Waggle Scarecrow Friday Funday
  Why Brown Bear Sleeps in Winter Friday Funday
  The Elves and the Shoemaker Friday Funday
  Goldilocks and the Three Bears Friday Funday
  The Mitten Friday Funday
  Ashpet: An Appalachian Cinderella Friday Funday
  The Golden Goose Friday Funday
  The Brementown Musicians Friday Funday
2002-03
  Ragtime Mainstage
  Always... Patsy Cline Other
  Over the River and Through the Woods Mainstage
  The Best Christmas Pageant Ever Other
  Smoke on the Mountain Mainstage/ITTC
  Tony N' Tina's Wedding Other
  Smokey Joe's Cafe Mainstage
  Proof Mainstage
  The Wind in the Willows KGCT
  The Emperor's New Clothes KGCT
  Charlotte's Web (musical version) KGCT
  Hansel and Gretel (Missoula Children's Theatre) Other
  Lilly's Purple Plastic Purse KGCT
  James and the Giant Peach KGCT
  Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat Summer
  Johnny Appleseed Friday Funday
  The Big Pumpkin Friday Funday
  The Little Indian Friday Funday
  The Gingerbread Man Friday Funday
  The Three Little Pigs Friday Funday
  The Dream Eater Friday Funday
  Fin M'Coul Friday Funday
  Mushroom in the Rain Friday Funday
  Stone Soup Friday Funday
2001-02
  La Cage aux Folles Mainstage
  Always... Patsy Cline Other
  G.I. Jukebox Mainstage/ITTC
  The Best Christmas Pageant Ever Mainstage
  Dinner With Friends Mainstage
  Tony N' Tina's Wedding Other
  Cabaret Mainstage
  Proposals Mainstage
  Peter Pan (musical version) Summer
  Anne of Green Gables KGCT
  Alice in Wonderland KGCT
  Honk! KGCT
  Red Riding Hood (Missoula Children's Theatre) KGCT
  Amazing Grace KGCT
  Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day KGCT
  Caps for Sale Friday Funday
  The Little Old Lady Who Was Not Afraid of Anything Friday Funday
  The First Moccasins Friday Funday
  Hansel and Gretel Friday Funday
  The Snow Child Friday Funday
  Leopard's Drum Friday Funday
  The Town Mouse and the Country Mouse Friday Funday
  Borreguita and the Coyote Friday Funday
  Nine in One Friday Funday
2000-01
  Damn Yankees Mainstage
  The Rainmaker Mainstage/ITTC
  The Best Christmas Pageant Ever Other
  The Exact Center of the Universe Mainstage
  Tony N' Tina's Wedding Other
  The Who's Tommy Mainstage
  Art Mainstage
  Annie (revival) Summer
  The Hobbit KGCT
  The Legend of Sleepy Hollow KGCT
  Annie KGCT
  Treasure Island (Missoula Children's Theatre) Other
  Stuart Little KGCT
  Harriet the Spy KGCT
  The Grasshopper and the Ants Friday Funday
  The Three Billy Goats Gruff Friday Funday
  Why Brown Bear Sleeps in Winter Friday Funday
  The Elves and the Shoemaker Friday Funday
  The Mitten Friday Funday
  Tacky the Penguin Friday Funday
  The Reluctant Dragon Friday Funday
  The Ugly Duckling Friday Funday
  Who's in Rabbit's House? Friday Funday
1999-00
  State Fair Mainstage
  The Woman in Black Mainstage
  The Best Christmas Pageant Ever Other
  One Flew Over The Cuckoo's Nest Mainstage
  Tony N' Tina's Wedding Other
  Little Shop of Horrors Mainstage
  The Last Night of Ballyhoo Mainstage
  Little House on the Prairie KGCT
  The Lion, the Witch and the Wardrobe KGCT
  The Secret Garden (musical version) KGCT
  Sleeping Beauty (Missoula Children's Theatre) Other
  Charlie and the Chocolate Factory KGCT
  Ramona Quimby KGCT
  Johnny Appleseed Friday Funday
  Imagine a Monster Friday Funday
  The Brementown Musicians Friday Funday
  Kwanzaa's Here! Friday Funday
  The Snow Child Friday Funday
  Helga's Dowry: A Troll Love Story Friday Funday
  The Little Old Lady and the Leprechaun Friday Funday
  The Sweet Touch Friday Funday
  The Bossy Little Rooster Friday Funday
1998-99
  Jesus Christ Superstar Mainstage
  Camping With Henry and Tom Mainstage
  The Best Christmas Pageant Ever Other
  Romeo and Juliet Other
  Having Our Say Mainstage
  Tony N' Tina's Wedding Other
  Big, The Musical Mainstage
  Wait Until Dark Mainstage
  The Adventures of Huckleberry Finn KGCT
  From the Window : The World of Anne Frank Other/AOT
  Charlotte's Web KGCT
  Pippi Longstocking (musical version) KGCT
  Rumpelstiltskin (Missoula Children's Theatre) KGCT
  The Hardy Boys in the Mystery of the Haunted House KGCT
  Children of Eden Summer
1997-98
  The King and I Mainstage
  The Diary of Anne Frank Mainstage
  The Best Christmas Pageant Ever Other
  Sylvia Mainstage
  Tony N' Tina's Wedding Other
  Crazy for You Mainstage
  Moon Over Buffalo Mainstage
  Little Women KGCT
  Bunnicula KGCT
  Girls to the Rescue Other/AOT
  Schoolhouse Rock Live! KGCT
  Cinderella (Missoula Children's Theatre) KGCT
  Treasure Island KGCT
  Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat Summer
  Johnny Appleseed Friday Funday
  The Biggest Pumpkin Friday Funday
  The Little Indian Friday Funday
  The Running Latke Friday Funday
  The Snow Child Friday Funday
  Leopard's Drum Friday Funday
  Fin M'Coul Friday Funday
  The Great Kapok Tree Friday Funday
  Borreguita and the Coyote Friday Funday
1996-97
  The Will Rogers Follies Mainstage
  Sabrina Fair Mainstage
  The Best Christmas Pageant Ever Other
  To Kill a Mockingbird Mainstage
  Tony N' Tina's Wedding Other
  Evita Mainstage
  Laughter On the 23rd Floor Mainstage
  Tales of a 4th Grade Nothing KGCT
  Androcles & the Lion KGCT/AOT
  The Miracle Worker KGCT
  Alice in Wonderland (Missoula Children's Theatre) KGCT
  You're a Good Man, Charlie Brown KGCT
  The Wiz Summer
  Happy Birthday, Iowa Friday Funday
  Where is the Pumpkin? Friday Funday
  Soft Slippers Friday Funday
  Sweets to the Sweet Friday Funday
  The Mitten Friday Funday
  Why the Sun and the Moon Live in the Sky Friday Funday
  Spaghetti Surprises Friday Funday
  Cinderabbit Friday Funday
  The Greatest of All Friday Funday
1995-96
  Oliver! Mainstage
  Oleanna TIG
  The Sisters Rosensweig Mainstage
  The Best Christmas Pageant Ever Other
  A Few Good Men Mainstage
  Forever Plaid TIG
  Singin' in the Rain Mainstage
  I Hate Hamlet Mainstage
  The Adventures of Tom Sawyer KGCT
  Bigger Than Life: Tall Tale, Tall People KGCT/AOT
  The Yellow Boat KGCT
  Story Theatre KGCT
  Jack & The Beanstalk (Missoula Children's Theatre) KGCT
  Rodgers & Hammerstein's Cinderella KGCT
  The Sound of Music Summer
  Johnny Appleseed Friday Funday
  The Little Old Lady Who Was Not Afraid of Anything Friday Funday
  Why Brown Bear Sleeps in Winter Friday Funday
  The Elves and the Shoemaker Friday Funday
  The Mitten Friday Funday
  How Anansi Brought the Stories Down Friday Funday
  Puss in Boots Friday Funday
  The Bossy Little Rooster Friday Funday
  The Dream Eater Friday Funday
1994-95
  Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat Mainstage
  Marvin's Room Mainstage
  The Good Times are Killing Me TIG
  The Best Christmas Pageant Ever TFYP
  Of Mice and Men Mainstage
  A Chorus Line Mainstage
  Forever Plaid TIG
  Aladdin TFYP
  Lost in Yonkers Mainstage
  The Music Man Summer
  The Ants and the Grasshopper Friday Funday
  Nine in One Friday Funday
  A Trick for a Trickster Friday Funday
  Ashpet: An Appalachian Cinderella Friday Funday
  A Stubborn Billy Goat Friday Funday
  The Ugly Duckling Friday Funday
  Magic Snakes andf Rice Cakes Friday Funday
  Uncle Nacho's Hat Friday Funday
  Rockabye Baby Friday Funday
1993-94
  Guys and Dolls Mainstage
  Inherit the Wind Mainstage
  The Best Christmas Pageant Ever Mainstage
  Smoke on the Mountain Mainstage
  Negative Image TIG
  The Wizard of Oz TFYP
  Me and My Girl Mainstage
  Lettice and Lovage Mainstage
  The Tortoise and the Hare Friday Funday
  The Dream Eater Friday Funday
  Strega Nona Friday Funday
  Hansel and Gretel Friday Funday
  Crash! Bang! Boom! Friday Funday
  Borreguita and the Coyote Friday Funday
  Baby Rattlesnake Friday Funday
  The Great Kapok Treet Friday Funday
  Oh, Kojo! How Could You? Friday Funday
1992-93
  Funny Girl Mainstage
  Our Town Mainstage
  The Speed of Darkness TIG
  The Secret Garden TFYP
  Amadeus Mainstage
  Vital Signs TIG
  The Wind in the Willows TFYP
  The Mystery of Edwin Drood Mainstage
  Rumors Mainstage
  Lips Together, Teeth Apart TIG
  Caps for Sale Friday Funday
  Imagine a Monster! Friday Funday
  The Brementown Musicians Friday Funday
  The Shoemaker and the Elves Friday Funday
  Leopard's Drum Friday Funday
  The Talking Pot Friday Funday
  The Rabbit Who Wanted Red Wings Friday Funday
  The Little Indian Friday Funday
  Mushrooms in the Rain Friday Funday
1991-92
  Gypsy Mainstage
  Driving Miss Daisy Mainstage
  God's Country TIG
  The Best Christmas Pageant Ever TFYP
  The Heidi Chronicles Mainstage
  Expiring Minds Want to Know or Six Women with Brain Death TIG
  The Grapes of Wrath Mainstage
  The Lion, the Witch and the Wardrobe TFYP
  Big River Mainstage
  Lend Me A Tenor Mainstage
  Under the Big Top Friday Funday
  Squirrels, Scarecrows and Scary Squeaks Friday Funday
  Castle Capers Friday Funday
  Magic Toys Friday Funday
  Birthday Bash Friday Funday
  From the Mouse Hole Friday Funday
  Frog "Prints" Friday Funday
  Cinderabbit Friday Funday
  The Reluctant Dragon Friday Funday
1990-91
  42nd Street   Mainstage
  The Boys Next Door   Mainstage
  Woman in Mind   TIG
  The Best Christmas Pagaent Ever   TFYP
  Monday After the Miracle   Mainstage
  The Cocktail Hour   Mainstage
  Treasure Island   TFYP
  Into The Woods   Mainstage
  Broadway Bound   Mainstage
1989-90
  The Sound of Music   Mainstage
  Bus Stop   Mainstage
  Burn This   TIG
  Scrooge (Musical Version)   TFYP
  The Trip to Bountiful   Mainstage
  A My Name Is Alice   TIG
  The Musical Comedy Murders of 1940   Mainstage
  Winnie the Pooh   TFYP
  Godspell   Mainstage
  Steel Magnolias   Mainstage
1988-89
  Cabaret   Mainstage
  Harvey   Mainstage
  Aunt Dan and Lemon   TIG
  Peter Pan   TFYP
  The Little Foxes   Mainstage
  Costal Disturbances   TIG
  The Nerd   Mainstage
  Beauty and the Beast   TFYP
  Quilters   Mainstage
  The Odd Couple (Female Version)   Mainstage
1987-88
  My Fair Lady   Mainstage
  The Mousetrap   Mainstage
  Glengarry Glen Ross   TIG
  Peace Child   Mainstage
  Children of a Lesser God   Mainstage
  Expiring Minds Want to Know or Six Women with Brain Death   TIG
  Noises Off   Mainstage
  Snow White   TFYP
  Little Shop of Horrors   Mainstage
  Biloxi Blues   Mainstage
1986-87
  West Side Story   Mainstage
  Arsenic and Old Lace   Mainstage
  Balm in Gilead   TIG
  A Christmas Carol   TFYP
  To Kill a Mockingbird   Mainstage
  The Foreigner   Mainstage
  Pinocchio   TFYP
  Anything Goes   Mainstage
  Brighton Beach Memoirs   Mainstage
1985-86      
  The King and I   Mainstage
  The Philadelphia Story   Mainstage
  The Night Before Christmas   TFYP
  A Christmas Carol   TFYP
  True West   TIG
  Terra Nova   Mainstage
  Play it Again Sam   Mainstage
  Tom Sawyer   TFYP
  Evita   Mainstage
  Barefoot in the Park   Mainstage
1984-85
  Annie Mainstage
  Agnes of God TIG
  Fools Mainstage
  Crimes of the Heart Mainstage
  Twas the Night Before Christmas TFYP
  A Christmas Carol TFYP
  Sherlock Holmes Mainstage
  The Pirates of Penzance Mainstage
  The Man Who Came to Dinner Mainstage
  Twas the Night Before Christmas TFYP
1983-84
  The Music Man Mainstage
  Mass Appeal TIG
  A Christmas Carol TFYP
  Auntie Mame Mainstage
  Cat on a Hot Tin Roof Mainstage
  Joseph and the Amazing Technicolo Dreamcoat Mainstage
  Don't Drink the Water Mainstage
1982-83
  Annie Get Your Gun Mainstage
  Tribute Mainstage
  Uncommon Women and Others TIG
  A Christmas Carol TFYP
  Witness for the Prosecution Mainstage
  Whose Life is it Anyway Mainstage
  Chicago Mainstage
  Mister Roberts Mainstage
1981-82
  The Royal Family Mainstage
  What the Butler Saw TIG
  Brigdoon Mainstage
  Loot Mainstage
  A Cry of Players Mainstage
  I Do, I Do Mainstage
  Buried Child TIG
  On Golden Pond Mainstage
1980-81
  Oliver Mainstage
  Streamers TIG
  The Runner Stumbles Mainstage
  Same Time, Next Year Mainstage
  Sexual Perversity In Chicago TIG
  Absurd Person Singular Mainstage
  The Shadow Box TIG
  Company Mainstage
  The Importance of Being Earnest Mainstage
1979-80
  Man of La Mancha Mainstage
  Ashes TIG
  Vanities Mainstage
  A Midsummer Night's Dream Mainstage
  Otherwise Engaged TIG
  Sly Fox Mainstage
  The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia Mainstage
  American Buffalo TIG
  Camelot Mainstage
1978-79
  Shenandoah Mainstage
  A Streetcar Named Desire Mainstage
  Count Dracula Mainstage
  Bullshot Crummond Mainstage
  Norman, is that you? TIG
  A Little Night Music Mainstage
1977-78
  Promises, Promises Mainstage
  Promenade All Mainstage
  Slow Dance on the Killing Ground Mainstage
  Scapino Mainstage
  Ready When You Are, C.B. Mainstage
  6 RMS RIV VU Mainstage
1976-77
  South Pacific Mainstage
  Dial M for Murder Mainstage
  A Thurber Carnival Mainstage
  Picnic Mainstage
  Send Me No Flowers Mainstage
  Born Yesterday Mainstage
1975-76
  Silver Watches for My Daughter Mainstage
 

When You Comin' Back Red Ryder?

Mainstage
 

Ah, Wilderness!

Mainstage
  The Sunshine Boys Mainstage
  No Time for Sergeants Mainstage
1974-75
  My Fair Lady Mainstage
  And Miss Reardon Drinks a Little Mainstage
  Finishing Touches Mainstage
  Prime of Miss Jean Brodie Mainstage
  The Magnificent Yankee Mainstage
  The Prisoner of Second Avenue Mainstage
1973-74
  Plaza Suite Mainstage
  The Sound of Music Mainstage
  The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds Mainstage
  Jabberwock Mainstage
  The Country Girl Mainstage
  Play It Again Sam Mainstage
  Girl in the Freudian Slip Mainstage
1972-73
  Last of the Red Hot Lovers Mainstage
  Fiddler on the Roof Mainstage
  Old Times Mainstage
  George Washington Slept Here Mainstage
  The Anderson Trial Mainstage
  Butterflies are Free Mainstage
  Taming of the Shrew Mainstage
1971-72
  Bells Are Ringing Mainstage
  The Subject was Roses Mainstage
  Triple Talk Mainstage
  Life With Father Mainstage
  Sheep on the Runway Mainstage
  Wait Until Dark Mainstage
  Indians Mainstage
1970-71
  The Music Man Mainstage
  I Never Sang For My Father Mainstage
  Black Comedy Mainstage
  The Lion in Winter Mainstage
  Star Spangled Girl Mainstage
  I Remember Mama Mainstage
  The Night Thoreau Spent in Jail Mainstage
1969-70
  Stop the World, I Want to Get Off Mainstage
  Barefoot in the Park Mainstage
  Incident at Vichy Mainstage
  You Know I Can't Hear You When the Water's Running Mainstage
  Joe Egg Mainstage
  Don't Drink the Water Mainstage
  Cactus Flower Mainstage
1968-69
  How to Succeed in Business Without Really Trying Mainstage
  You Can't Take it With You Mainstage
  Who's Afraid of Virgina Woolf Mainstage
  Comedy Special Mainstage
  A Raisin in the Sun Mainstage
  The Odd Couple Mainstage
1967-68
  The Pajama Game Mainstage
  Anatomy of Murder Mainstage
  Dylan Mainstage
  Any Wednesday Mainstage
  LUV Mainstage
  Sunrise at Campobello Mainstage
  Generation Mainstage
  Cyrano de Bergerac Mainstage
  Snow White and the Seven Dwarfs Children's
  Peter Pan Children's
  Harkee the Cat Children's
  The Elves and the Shoemaker Children's
1966-67
  The Unsinkable Molly Brown Mainstage
  Morning's At Seven Mainstage
  Write Me a Murder Mainstage
  A Rainy Day in Newark Mainstage
  Rashomon Mainstage
  The Glass Menagerie Mainstage
  Who Was That I Saw You With? Mainstage
  A Thousand Clowns Mainstage
  Red Shoes Children's
  Peter, Peter Pumpkin Eater Children's
1965-66
  Oklahoma! Mainstage
  The Dark at the Top of the Stairs Mainstage
  The Private Ear and Public Eye Mainstage
  Mary, Mary Mainstage
  A Majority of One Mainstage
  The Days Between Mainstage
  Clown Who Ran Away Children's
  Land of the Dragon Mainstage
  Canterville Ghost Mainstage
  Dark of the Moon Mainstage
1964-65
  Gypsy Mainstage
  Julius Caesar Mainstage
  Everybody Loves Opal Mainstage
  The Confetti Bal Mainstage
  Cat on a Hot Tin Roof Mainstage
  Take Her, She's Mine Mainstage
  Never Too Late Mainstage
  The Five Little Peppers Mainstage
  Mystery at the Old Fort Children's
  Prince and the Pauper Children's
1963-64
  Damn Yankees Mainstage
  All The Way Home Mainstage
  Send Me Flowers Mainstage
  J.B. Mainstage
  The Best Man Mainstage
  Auntie Mame Mainstage
  Come Blow Your Horn Mainstage
  Beauty and the Beast Children's
  The Magic Horn Children's
1962-63
  Harvey Mainstage
  Ocober Festival Mainstage
  Golden Fleecing Mainstage
  The Miracle Worker Mainstage
  Summer and Smoke Mainstage
  Where's Charley? Mainstage
  Under the Yum-Yum Tree Mainstage
  Heidi Children's
  Niccolo and Nicolette Children's
1961-62
  The Matchmaker Mainstage
  Golem! Mainstage
  The Pleasure of His Company Mainstage
  The Crucible Mainstage
  Bus Stop Mainstage
  The King and I Mainstage
  The Ponder Heart Mainstage
  Jack and the Beanstalk Children's
  King Arthur and the Magic Sword Children's
1960-61
  The Girls in 509 Mainstage
  Look Homeward, Angel Mainstage
  The Gazebo Mainstage
  The Madwoman of Chaillot Mainstage
  A Streetcar Named Desire Mainstage
  Kiss Me, Kate Mainstage
  Dirty Work at the Crossroads Mainstage
  Snow White and the Seven Dwarfs Children's
  Cat on the Oregon Trail Children's
1959-60
  The Happiest Millionaire Mainstage
  Mary Stuart Mainstage
  Monique Mainstage
  Gigi Mainstage
  Death of a Salesman Mainstage
  Teahouse of the August Moon Mainstage
  Hansel and Gretel Children's
  The Wizard of Oz Children's
1958-59
  The Desk Set Mainstage
  Inherit the Wind Mainstage
  The Rainmaker Mainstage
  The Confidential Clerk Mainstage
  Our Town Mainstage
  Finian's Rainbow Mainstage
  Marco Polo Children's
  King Midas and the Golden Touch Children's
1957-58
  The Philadelphia Story Mainstage
  Picnic Mainstage
  Man and Superman Mainstage
  Time Limit Mainstage
  Janus Mainstage
  Guys and Dolls Mainstage
  Peter Pan Children's
  Many Moons Children's
1956-57
  The Solid Gold Cadillac Mainstage
  The Desperate Hours Mainstage
  Bell, Book and Candle Mainstage
  Anne of the Thousand Days Mainstage
  Come Back Littel Sheba Mainstage
  Mister Roberts Mainstage
  The Panda and The Spy Children's
  Toad of Toad Hall Children's
1955-56
  Sabrina Fair Mainstage
  Ring Round the Moon Mainstage
  Dial M for Murder Mainstage
  All My Sons Mainstage
  Carousel Mainstage
  The Remarkable Mr. Pennypacker Mainstage
  Aladdin and His Wonderful Lamp Children's
  The Land of the Dragon Mainstage
1954-55
  The Male Animal Mainstage
  The Barrets of Wimpole Street Mainstage
  Without Consent Mainstage
  Portrait in Black Mainstage
  The Corn is Green Mainstage
  My Three Angels Mainstage
  The Magic Apple Children's
  The Clown Who Ran Away Children's
1953-54
  Happy Birthday Mainstage
  The Shrike Mainstage
  The Glass Menagerie Mainstage
  John Love Mary Mainstage
  Ten Little Indians Mainstage
  The Moon is Blue Mainstage
  Tom Sawyer Children's
1952-53
  The Happy Time Mainstage
  The Man Mainstage
  See How They Run Mainstage
  The Petrified Forest Mainstage
  The Curious Savage Mainstage
  Accent on Youth Mainstage
1951-52
  Here Today Mainstage
  Detective Story Mainstage
  Arms and The Man Mainstage
  Abraham Lincoln Mainstage
  Second Threshold Mainstage
  Dangerous Corner Mainstage
1950-51
  Born Yesterday Mainstage
  The Silver Whistle Mainstage
  The Heiress Mainstage
  Good Housekeeping Mainstage
  Golden Boy Mainstage
  Light Up The Sky Mainstage
1949-50
  The Tavern Mainstage
  Edward My Son Mainstage
  Two Blind Mice Mainstage
  The Traitor Mainstage
  Night in the House Mainstage
  Life with Mother Mainstage
1948-49
  The Magnificent Yankee Mainstage
  Suds in Your Eye Mainstage
  The Winslow Boy Mainstage
  The Fatal Weakness Mainstage
  An Inspector Calls Mainstage
  I Remember Mama Mainstage
1947-48
  Years Ago Mainstage
  Payment Deferred Mainstage
  Beggar on Horseback Mainstage
  The Great Big Doorstop Mainstage
  Candle-Light Mainstage
  Growing Pains Mainstage
1946-47
  Lady in the Dark Mainstage
  Therese Mainstage
  My Sister Eileen Mainstage
  The Little Foxes Mainstage
  The Butter and Egg Man Mainstage
  Joan of Lorranie Mainstage
1945-46
  Snafu Mainstage
  The Silver Cord Mainstage
  Angel Street Mainstage
  Blithe Spirit Mainstage
  Solider's Wife Mainstage
  The Time of Our Lives Mainstage
1944-45
  Ring Around Elizabeth Mainstage
  The Skin of Our Teeth Mainstage
  Mr. Pim Passes By Mainstage
  The Royal Family Mainstage
  The Old Maid Mainstage
  Kiss and Tell Mainstage
1943-44
  The Torchbearers Mainstage
  Mrs. Moonlight Mainstage
  As Husbands Go Mainstage
  Eight  O'Clock Tuesday Mainstage
  Junior Miss Mainstage
1942-43
  Love Rides the Rails Mainstage
  Arsenic and Old Lace Mainstage
  George and Margaret Mainstage
  Claudia Mainstage
  Invitation to a Murder Mainstage
  Cradle Song Mainstage
  The Vinegar Tree Mainstage
1941-42
  The Man Who Came to Dinner Mainstage
  Ladies in Retirement Mainstage
  Kind Lady Mainstage
  Hay Fever Mainstage
  I Killed the Count Mainstage
  Ah, Wilderness! Mainstage
  George Washington Slept Here Mainstage
1940-41
  See My Lawyer Mainstage
  Biography Mainstage
  Outward Bound Mainstage
  Margain for Error Mainstage
  The Woman Mainstage
  Blind Alley Mainstage
  The Male Animal Mainstage
1939-40
  Personal Apperance Mainstage
  Our Town Mainstage
  What a Life Mainstage
  Small Miracle Mainstage
  Craig's Wife Mainstage
  Louder Please Mainstage
1938-39
  Room Service Mainstage
  All the Living Mainstage
  Yes, My Darling Daughter Mainstage
  Tonight at 8:30 Mainstage
  Overtones Mainstage
  Ways and Means Mainstage
  The Petrified Forest Mainstage
  You Can't Take it With You Mainstage
1937-38
  First Lady Mainstage
  Might of January 16 Mainstage
  Night Must Fall Mainstage
  Stage Door Mainstage
  Petticoat Fever Mainstage
  Three Cornered Moon Mainstage
1936-37
  Post Road Mainstage
  Both Your Houses Mainstage
  There's Always Juliet Mainstage
  The Doctor in Spite of Himself Mainstage
  A Marriage Proposal Mainstage
  Dangerous Corner Mainstage
  Boy Meets Girl Mainstage
  Holiday Mainstage
1935-36
  Up Pops The Devil Mainstage
 

The Shining Hour

Mainstage
  Set a Thief Mainstage
  Growing Pains Mainstage
  Private Lives Mainstage
1934-35
  Springtime for Harry Mainstage
  Whistling in the Dark Mainstage
  The Wizard of Oz Children's
  Double Door Mainstage
  June Moon Mainstage
  The Pirates of Penzance Mainstage
1933-34
  Goodbye Again Mainstage
  Hell Bent for Heaven Mainstage
  Princess Turandot Mainstage
  As Husbands Go Mainstage
  The Front Page Mainstage
  The Late Christopher Bean Mainstage
1932-33
  One in a Lifetime Mainstage
  The First Mrs. Fraser Mainstage
  A Kiss for Cinderella Mainstage
  Animal Kingdom Mainstage
  Ten Nights in a Bar Room Mainstage
1931-32
  Service for Two Mainstage
  Michael and Mary Mainstage
  Alice in Wonderland Other
  The Show Stop Mainstage
  The Last Mile Mainstage
1930-31
  Cock Robin Mainstage
  Saturday's' Children Mainstage
  The Road to Rome Mainstage
  The Perfect Alibi Mainstage
  Pygmalion Mainstage
1929-30
  The Youngest Mainstage
  The Guardsman Mainstage
  The Last of Mrs. Cheyney Mainstage
  Marriage of Convenience Mainstage
  Burlesque Mainstage
1928-29
  Mary the Third Mainstage
  Anna Christie Mainstage
  March Hares Mainstage
  Young Woodley Mainstage
  You Never Can Tell Mainstage
 

Wappin' Wharf

Mainstage
1927-28
  In the Next Room Mainstage
  Kings in Nomania Mainstage
  Sun Up Mainstage
  The Lady from the Sea Mainstage
  Fashion Mainstage
  Sabotage Mainstage
  Thursday Evening Mainstage
  Ten Years Mainstage
  Cinderella Mainstage
  Thirty-Fifth Street Revue Mainstage
1926-27
  The Bad Man Mainstage
  Outward Bound Mainstage
  The Enchanted Cottage Mainstage
  The Romantic Young Lady Mainstage
  The Torchbearers Mainstage
1925-26
  On the Shelf Mainstage
  Spring Mainstage
  The Flattering Word Mainstage
  Candida Mainstage
  Minick Mainstage
1924-25
  The ber Mainstage
  The Dover Road Mainstage
  Rain Mainstage
  East Lynne Mainstage
  He Who Gets Slapped Mainstage
  The Romancers Mainstage
1923-24
  The Climax Mainstage
  Once in a Lifetime Mainstage
  The Jewel Merchant Mainstage
  R.U.R. Mainstage
  Moonshine Mainstage
  Punk, or the Amateur Rehearsal Mainstage
  The Sweetmeat Game Mainstage
  Beauty and the Jacobin Mainstage
  The Stepmother Mainstage
  Before Breakfast Mainstage
  Brothers Mainstage
  In the Darkness Mainstage
1922-23
  Sweet and Twenty Mainstage
  The Golden Doom Mainstage
  As It Probably Was Mainstage
  For Distinguished Service Mainstage
  The Wonder Hat Mainstage
  Bound East for Cardiff Mainstage
  The Garden of Wishes Mainstage
  Rameses Dream Mainstage
  My Lady's Dress Mainstage
  The Release Mainstage
  The Unrecorded Tale Mainstage
  Dulcy Mainstage
1921-22
  The Finger of God Mainstage
  The Marriage Proposal Mainstage
  King Robert of Sicily Mainstage
  A Game of Chess Mainstage
  The Man Who Married a Dumb Wife Mainstage
  At Night All Cats are Gray Mainstage
  The Workhouse Ward Mainstage
  The Man of Destiny Mainstage
1920-21
  Rosalind Mainstage
  Where But in America Mainstage
  Helena's Husband Mainstage
  Funiculi Funicula Mainstage
  Dolls Mainstage
  The Importance of Being Earnest Mainstage
  How He Lied to Her Husband Mainstage
  Birthright Mainstage
  Cooks and Cardinals Mainstage
  The Shepherd in the Distance Mainstage
  The Simoon Mainstage
1919-20
  The Pretender Mainstage
  Peace and Then Mainstage
  Lamp of Heaven Mainstage
  The Twelve Pound Look Mainstage
  A Night at an Inn Mainstage

Begun in 2011 and leading to our 100th birthday in 2019, the Playhouse honors Playhouse Legends, whose talent and devotion to our theatre over a long period of time have helped set the high standards of entertainment, professionalism, and quality that our audiences expect today. Legends understand the life-changing power and importance of theatre in our community because they, themselves, have lived it.

2017 Honorees

  • Steve Berry, first show was Jabberwock, 1974
  • Gina Gedler, first show was Meredith Willson's The Music Man, 1983
  • Linda Juckette, first show was Man of La Mancha, 1979
  • Joe Tish, first show was Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, 1994
  • Shirley Brower, first show was Look Homeward, Angel, 1960
  • Marion Cowper Rae, first show was Anna Christie, 1928
  • Richard Wulf, first show was Born Yesterday, 1950

2016 Honorees

  • Verner Haldene
  • Cloris Leachman
  • Phyllis Love
  • Eddie Rissien

2013 Honorees

  • Dale Berry, first show was The Clown Who Ran Away, 1966
  • Jo Berry, first show was The Sound of Music, 1973
  • Kathi Fieldsend, first show was Cabaret, 1988
  • Lenny Houts, first show was Meredith Willson's The Music Man, 1984
  • Henrietta Kagin, first show was Our Town, 1959
  • Phyllis Mumford, first show was The Sound of Music, 1973

2012 Honorees

  • Michael Cornelison, first show was Beauty and the Beast, 1963
  • Pearl Faessler, first show was Auntie Mame, 1963
  • Maxwell Schaeffer, first show was Woman in Mind, 1990
  • Toni Pickard, first show was The Philadelphia Story, 1957
  • Ruthanne Silverstein, first show was Guys & Dolls, 1958
  • Lloyd Von Hagen, first show was The Tender Trap, 1960

2011 Honorees

  • Al Downey, first show was Madwoman of Chaillot, 1960
  • Jeanne Hopson, first show was Damn Yankees, 1960
  • Jack Mishler, first show was Ah, Wilderness!, 1942
  • John Thompson, first show was The Traitor, 1950