2016 Dionysos Awards

jul 24, 2016; 5:30 pm-7:30 pm

2016 Dionysos Awards Results

Dick Brown Superior Volunteer Award
Ann Skallerup

Gypsy Award
Tony Tandeski

Volunteers of the Year
Jeanella Arthur
Dennis Bates
Kathleen Baustian
Dani Boal
Pat Henson
Kate Fitzgerald
Elysa Koss
Rick Manion
Michael Meacham
Ellie Miglin
Kathy Polson
Maxwell Schaeffer
Gary Scherer
Chae Wall

Outstanding Performance by an Actor in a Play, Kate Goldman Children’s Theatre
Brian Bopp as Mr. Beaver in The Lion, the Witch, and the Wardrobe [winner]
Cael Fitch as Myron in Sideways Stories From Wayside School [winner]
Jack M. Gabby as Caleb Witting in Sarah, Plain and Tall [nominee]
Thomas Gill as Fenris Ulf in The Lion, the Witch, and the Wardrobe [nominee]

Outstanding Performance by an Actress in a Play, Kate Goldman Children’s Theatre
Sarah Frett as BeBe in Sideways Stories From Wayside School [winner]
Alice Anderson as Lucy in The Lion, the Witch, and the Wardrobe [nominee]
Caitlyn Dean as Anna Witting in Sarah, Plain and Tall [nominee]
Maddie Ripperger as Mrs. Beaver in The Lion, the Witch, and the Wardrobe [nominee]
Stephanie Schneider as The White Witch in The Lion, the Witch, and the Wardrobe [nominee]

Outstanding Performance by an Actor in a Musical, Family Show
Brett Spahr as The Childcatcher in Chitty Chitty Bang Bang [winner]
Michael Bundy II as Sheldon in Junie B. Jones The Musical [nominee]
Douglas Cochrane as Mr. Scary/Mrs. Gutzman in Junie B. Jones The Musical [nominee]
Peter Dean as Baron Bomburst/Lord Scrumptious in Chitty Chitty Bang Bang [nominee]

Outstanding Performance by an Actress in a Musical, Family Show
Samantha Arneson as Junie B. Jones in Junie B. Jones The Musical [winner]
Dani Boal as Truly Scrumptious in Chitty Chitty Bang Bang [nominee]
Sarah Frett as Lucille in Junie B. Jones The Musical [nominee]
Natalie Grote and Allison Koch as Jemima Potts in Chitty Chitty Bang Bang [nominees]

Outstanding Performance by an Actor in a Play, Mainstage
Michael Meacham as Martin Vanderhof in You Can’t Take It With You [winner]
Jim Kimball as Juror No. Nine in 12 Angry Men [nominee]
Jason Rainwater as Juror No. Three in 12 Angry Men [nominee]
Lorenzo Sandoval as Juror No. Seven in 12 Angry Men [nominee]
Maxwell Schaeffer as Juror No. Eight in 12 Angry Men [nominee]

Outstanding Performance by an Actress in a Play, Mainstage
Farica L. Robertson as Rheba in You Can’t Take It With You [winner]
Holli Andresen as Essie in You Can’t Take It With You [nominee]
Emily Davis as Alice in You Can’t Take It With You [nominee]
Arlene McAtee as Penelope Sycamore in You Can’t Take It With You [nominee]

Outstanding Performance by an Actor in a Musical, Mainstage
Christopher Rozenboom as Eddie in Sister Act [winner]
Kent Fieldsend as King Arthur in Monty Python’s Spamalot [nominee]
Mark Maddy as Sir Lancelot in Monty Python’s Spamalot [nominee]
Charlie Reese as Sir Galahad in Monty Python’s Spamalot [nominee]
Brett Spahr as Patsy in Monty Python’s Spamalot [nominee]

Outstanding Performance by an Actress in a Musical, Mainstage
Alexandra St. James-Gray as Deloris Van Cartier in Sister Act [winner]
Tricia Arvanis as Sister Mary Robert in Sister Act [nominee]
Gina Gedler as The Witch in Into the Woods [nominee]
Kate Glenney as Little Red Ridinghood in Into the Woods [nominee]
Jennifer Phelps as Mother Superior in Sister Act [nominee]
Jackie Schmillen as The Lady of the Lake in Monty Python’s Spamalot [nominee]